BIK –jak sprawdzić zadłużenie, czy ktoś wziął na mnie kredyt?

Raport BIK, kredyt

Jakiś czas temu sporo mówiło się o tak zwanych chwilówkach, które można wziąć na dowód osobisty. Osoba, która zgubiła dowód mogła mieć powody do obaw. Jak i czy w ogóle można sprawdzić, czy ktoś wziął na Ciebie kredyt? I jak zorientować się, czy masz długi, oraz w jaki sposób figurujesz w bazie BIK?

Co to jest BIK?

BIK to innymi słowy Biuro Informacji Kredytowej, czyli przedsiębiorstwo, które założono w 1997 roku, aby banki mogły sprawdzać, czy dany klient jest wypłacalny. W raporcie gromadzone są wszystkie dane kredytowe odnośnie historii kredytowej klienta. Raport ma zadanie wspomagać banki w podjęciu decyzji, czy danej osobie przyznać kredyt, czy też nie. BIK można sprawdzić w Internecie. Jest to cenna informacja dla każdej osoby, która przygotowuje się do wzięcia kredytu i nie jest pewna, czy bank przyzna jej pożyczkę.

Co mogę sprawdzić za pomocą BIK?

W Biurze Informacji Kredytowej znajdziesz wszystkie informacje odnośnie swoich wcześniejszych pożyczek czy długów. Oprócz tego, w raporcie możesz sprawdzić tak zwaną ocenę punktową BIK, która składa się na ogólny obraz Twojej sytuacji płatniczej. Mogą więc tutaj występować na przykład zaległe mandaty, ale także spłacone pożyczki, które pozytywnie wpłyną na Twoją oceną punktową. Ten wskaźnik jest głównym czynnikiem branym pod uwagę przez banki w przypadku decyzji o przyznaniu kredytu.

Ponieważ każdemu może czasem podwinąć się noga, dane w raporcie BIK są na bieżąco aktualizowane. Raport BIK jest odświeżany co 30 dni, ale najbardziej wstydliwe elementy historii nadal będą w nim figurować. Jednak jeśli minęło co najmniej 5 lat od spłaty przez Ciebie kredytu, który był z różnych względów nie uregulowany przez w terminie, możesz wnioskować o usunięcie tej informacji z raportu BIK.

Raport BIK możesz sprawdzić internetowo. Zasadniczo powinno być to bezpłatne, jednak z uwagi na fakt, że nie istnieją na ten temat żadne regulacje, w Polsce pobranie raportu to koszt 39 złotych.

Jak sprawdzić, czy ktoś wziął na mnie kredyt?

Jeśli spytamy w banku lub urzędzie o sprawdzenie, czy ktoś wziął na nas kredyt, możemy otrzymać odpowiedź, że placówki te nie udzielają takich informacji. Jednak, jak już zostało wspomniane, każdy obywatel ma prawdo sprawdzić swój BIK w Internecie. W raporcie będziemy mogli zobaczyć swoje zobowiązania, oceną punktową, a także próby ingerencji w historię kredytową (dane osoby, która sprawdzała BIK) – co może stanowić dla nas bazę do podejrzeń. Również kredyt, którego nie pamiętamy, widoczny w historii, jest dla nas informacją, że ktoś wziął na nas kredyt w czasie, w którym zgubiliśmy dowód osobisty. Jeśli nie zgłosiłeś zaginięcia dowodu osobistego na policję, możesz mieć problem z podważeniem kredytu. Zdarza się jednak, że z takiej sytuacji da się wyplątać – w trudnych przypadkach warto udać się do pośrednika kredytowego i poprosić o poradę.

2 komentarze

  1. Wydaje mi się, że jednak raz na jakiś czas można wygenerować raport BIK za darmo, czytałem o tym w innych źródłach…

  2. To jest bardzo ważne, żeby pisać o takich sytuacjach, sama padłam ofiarą oszustów, którzy wzięli na mnie pożyczkę…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *