Biuro Informacji Kredytowej (BIK) to firma, która gromadzi, integruje i udostępnia informacje o klientach banków, firma pożyczkowych, parabanków oraz SKOK-ów. Każdy obywatel ma prawo do sprawdzenia swojego zadłużenia w raporcie BIK.
- Czym są raporty BIK?
- Jak sprawdzić zadłużenie w BIK?
- Kiedy warto sprawdzić zadłużenie w raporcie BIK?
Czym są raporty BIK?
Raport BIK jest indywidualnym dla każdej jednostki niezwykle szczegółowym zestawieniem zobowiązań bankowych i pozabankowych oraz historii kredytowej. Dane pochodzą bezpośrednio od banków oraz pozostałych firm, ponieważ współpracują one z BIK i przekazują informacje do systemu, co wpływa znacząco na wiarygodność zestawienia. Można prześledzić tam nie tylko zmiany związane ze spłacaniem rat kredytu czy pożyczki, ale i pozostałych zobowiązań mających wpływ na zdolność kredytową (z kart kredytowych, zakupów ratalnych, faktur za abonament telefoniczny czy wodę). Dodatkowo znajduje się tam scoring, czyli ocena punktowa BIK. I więcej punktów, tym większe prawdopodobieństwo, że przyszłe zobowiązanie zostanie spłacone w terminie, a co za tym idzie – większa zdolność kredytowa i możliwość otrzymania pozytywnej decyzji przy aplikowaniu o kredyt bankowy.
Jak sprawdzić zadłużenie w BIK?
Każdy z nas ma prawo od wygenerowania raz na 6 miesięcy raportu zwierającego wierną kopię danych ustawowych zawartych w BIK, dzięki któremu mona zapoznać się z opisanymi wyżej kwestiami. Aby to zrobić, należy złożyć do firmy wniosek o udostępnianie dokumentu. Można zrobić to na 3 sposoby:
- przez Internet po zweryfikowaniu tożsamości na stronie www.bik.pl,
- listownie w formie podania wysłanego na adres Biura Informacji Kredytowej,
- osobiście w formie podania złożonego w Centrum Obsługi Klienta BIK w Warszawie.
Nie istnieje możliwość złożenia wniosku o wydanie kopii danych za pośrednictwem infolinii. Ponadto warto wiedzieć, że czas oczekiwania na sprawdzenie zadłużenia w BIK może wynosić nawet 30 dni, raport nie jest generowany oraz wydawany od razu. W przypadku konieczności sprawdzenia zestawienia częściej niż raz na pół roku wymagane jest uiszczenie opłaty – aktualnie jest to 39 zł za pojedynczy raport bądź 99 zł za pakiet 6 raportów i możliwość skorzystania dodatkowych usług m.in. alertu BIK oraz opcji zastrzegania danych.
Kiedy warto sprawdzić zadłużenie w raporcie BIK?
Warto regularnie korzystać z możliwości wygenerowania darmowego raportu BIK raz na pół roku. Dzięki niemu możliwe jest monitorowanie, czy nie zostało zaciągnięte zobowiązanie na nasze dane. To szczególnie ważne w przypadku osób, które w ostatnim czasie zgubiły dokumenty lub przekazywały komuś szczegółowe dane osobowe zawarte w nich. Tego typu działanie ma charakter prewencyjny, pozwala na uniknięcie kłopotów związanych z narastaniem zadłużenia, którego dłużnik nie jest świadomy. Dodatkowo powinien być to krok przed zaciągnięciem nowego zobowiązania, by sprawdzić, jakie są szanse na uzyskanie finansowania – dane z raportu BIK są widoczne dla banków i powszechnie wykorzystywane dla oceny zdolności kredytowej. Można także wygenerować go w przypadku otrzymania negatywnej decyzji kredytowej, by poznać jej przyczyny. Osoby, które spłacają kredyt lub pożyczkę, powinny regularnie sprawdzać raport BIK, by móc weryfikować regularność rat. Ponadto warto sprawdzić swoją sytuację po spłacie zobowiązania, czy nie zaszła pomyłka podczas przekazywania informacji od instytucji do BIK oraz, czy w raporcie zawarte są aktualnie informacje.
A co w przypadku osób starszych, które nie potrafią korzystać ze sprzętów komputerowych? Jak one mają sprawdzić swój BIK gdy chcą wziąć jakiś kredyt?
Uff, dobrze, że sprawdziłem! Dzięki za pomoc teraz mogę bez problemów iść do banku