Co banki biorą pod uwagę przy udzielaniu kredytu hipotecznego?

Monety na banknotach

Banki biorą pod uwagę wiele czynników zanim podejmą decyzję o przyznaniu komuś kredytu hipotecznego. Analizują nie tylko zarobki, ale też wydatki, inne zobowiązania, biorą pod uwagę sytuację życiową i finansową, sprawdzają historię kredytową. Znaczenie może mieć nawet wiek i stan cywilny. Co więc oceniają banki przy udzielaniu kredytu hipotecznego?

Ile muszę zarabiać, żeby dostać kredyt hipoteczny?

To pytanie najczęściej zadają sobie osoby, które chcą starać się o kredyt hipoteczny. Trudno jednak określić, jakie dochody będą dla banku wystarczające, ponieważ oprócz nich, analizują jeszcze wiele czynników. Większe znaczenie niż sama kwota może mieć forma zatrudnienia. Większe szanse mają wnioskujący, którzy pracują w oparciu o umowę o pracę, najlepiej na czas nieokreślony. Ci, którzy pracują na umowach cywilnoprawnych muszą liczyć się z tym, że będą musieli udowodnić regularność otrzymywanych dochodów i stałą współpracę z klientami. Nie bez znaczenia będzie też staż takiej pracy.

Ocena historii kredytowej

Banki zawsze sprawdzają historię kredytową w BIK. Analizują ją i sprawdzają, czy ich potencjalny klient nie jest zadłużony lub czy nie ma problemów ze spłatą zobowiązań. Wszelkie zaleganie z płatnościami powoduje negatywną historię, co bank z pewnością dostrzeże. Niestety, ale takie kłopoty z regulowaniem spłat w przeszłości mogą mieć wpływ na odmowną decyzję banku co do przyznania kredytu hipotecznego.

Banknoty 100 zł

Koszty utrzymania gospodarstwa domowego

Banki analizują również koszty utrzymania gospodarstwa domowego. One są zależne od tego, ile osób je tworzy. Przy wyliczaniu tego czynnika, banki kierują się wskaźnikami ekonomicznymi publikowanymi przez Główny Urząd Statystyczny. Przyjmuje się, że koszt utrzymania gospodarstwa, w którym jest tylko 1 osoba, wynosi ok. 1200 zł, natomiast w przypadku wieloosobowych gospodarstw jest to 800 – 1000 zł od osoby. Wyższe koszty mogą być na naszą niekorzyść. Najczęściej to rodziny wielodzietne mają problem z uzyskaniem kredytu hipotecznego, ponieważ u nich utrzymanie gospodarstwa jest kosztowne.

Karty kredytowe i inne zobowiązania

Banki uważnie przyglądają się wszelkim zobowiązaniom. Wśród nich są między innymi karty kredytowe, konta z limitem, kredyty, pożyczki itp. Warto więc zrezygnować z kart i kont oraz rozważyć spłatę kredytów przed ubieganiem się o kolejny. To zwiększy naszą zdolność kredytową. Jeśli jednak nie ma takiej możliwości, wówczas można rozważyć kredyt konsolidacyjny, który połączy różne zobowiązania, w wyniku czego otrzymamy jedną mniejszą ratę do spłaty.

Wiek kredytobiorcy

Nie bez znaczenia dla banku jest wiek kredytobiorcy. Kredyty hipoteczne to zobowiązania na wiele lat, czasem nawet na 35. Banki chcą więc, by zostały one spłacone przed przejściem w wiek emerytalny. Z tego względu najczęściej przyznają kredyty hipoteczne ludziom młodym. Banki oceniają w jakim wieku będzie kredytobiorca, kiedy będzie musiał spłacać ostatnie raty zobowiązania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *