Co to jest BIK? Jak sprawdzić zadłużenie w BIK?

BIK - co to jest?

Zbiorowa, elektroniczna pamięć instytucji finansowych służy analizie historii zaciąganych przez nas zobowiązań. Biuro Informacji Kredytowej to kluczowa baza danych, w której znajdziemy zarówno pozytywne jak i negatywne wpisy dotyczące naszej rzetelności finansowej. Czym jest BIK i co zrobić, aby sprawdzić w nim swoje zadłużenie?

BIK – co to jest?

Pod popularnym skrótem BIK kryje się rejestr Biura Informacji Kredytowej, w którym gromadzone są informacje przekazywane przez banki, prywatne firmy pożyczkowe oraz spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe. To „magazyn” danych dotyczących naszej historii kredytowej, wszelkich zobowiązań jak zaciągnięte kredyty, pożyczki, debety na koncie, czy karty kredytowe.

W myśl przepisów prawa bankowego zakres informacji znajdujący się w BIK obejmuje nasze dane osobowe, dlatego do wglądu w rejestr upoważnione są jedynie uprawnione podmioty, udzielające finansowania w ramach kredytów i pożyczek oraz instytucje upoważnione jak sąd, prokuratura, czy policja. Warto dodać, że firmy pozabankowe mogą otrzymywać informacje na temat historii kredytowej klienta w ograniczonym zakresie, potrzebna jest tutaj nasza zgoda na przetwarzanie danych osobowych.

Jak sprawdzić zadłużenie w BIK?

Głównym celem BIK jest gromadzenie danych i przepływ informacji, które są podstawą do oceny naszej historii kredytowej przez instytucje finansowe. Jednak konsumenci również mogą korzystać z danych zawartych w rejestrze, w tym celu należy pobrać raport ze strony internetowej BIK.

Zakładanie konta na portalu wymaga wypełnienia stosownego formularza danymi osobowymi, w tym dotyczącymi zamieszkania, adresem e-mail, numerem telefonu i wskazaniem dokumentu tożsamości wraz z serią i numerem. Szczegółowa weryfikacja danych związana jest z potwierdzeniem tożsamości wnioskującego, przesyłając wraz z formularzem skan swojego dokumentu skracamy czas ubiegania się o raport. Procedura sprawdzania danych nakłada też wymóg wykonania przelewu identyfikacyjnego w kwocie 1 zł, po wykonaniu zleconych czynności użytkownik otrzymuje swoje hasło, może zalogować się w BIK i pobrać raport.

Ile kosztuje wgląd w BIK?

Wgląd w historię kredytową BIK dla klientów indywidualnych wiąże się z kosztem 39 zł za pojedynczy raport. Za pakiet 3 raportów, ważny przez okres trzech miesięcy, zapłacimy 78 zł, 12 raportów BIK, aktualnych przez rok, to wydatek w kwocie 99 zł. Raz na sześć miesięcy możemy pobrać kopię danych z BIK bezpłatnie.

Dlaczego warto weryfikować dane w BIK?

Warto sprawdzać BIK z kilku powodów. To przydatna baza informacji kiedy chcemy zweryfikować, czy mamy opóźnienia w płatnościach i na jaką kwotę opiewają nasze zaległości w spłacie zobowiązań.

Korzystając z BIK możemy sprawdzić, czy osoby trzecie nie zaciągnęły długu w naszym imieniu, czy nie padliśmy ofiarą oszustwa finansowego poprzez wykorzystanie naszych danych osobowych. Raport z BIK pozwala nam również udokumentować rzetelność płatniczą, wykazać wiarygodność finansową.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *