Co to jest kredyt konsolidacyjny?

Monety i zegar

Kredyt konsolidacyjny to produkt finansowy, który pozwala na uniknięcie zadłużenia. Dzięki niemu da się połączyć kilka zobowiązań w jedno tak, by można było je spłacić. Skonsolidować można wiele różnego rodzaju produktów, co w znaczny sposób odciąża domowy budżet. Co jeszcze trzeba wiedzieć o kredycie konsolidacyjnym? Kto i kiedy może sobie na niego pozwolić?

Kredyt konsolidacyjny – co to jest?

Kredyt konsolidacyjny zaciągany jest na spłatę różnego rodzaju zadłużeń. Skonsolidowane mogą być kredyty hipoteczne, gotówkowe, samochodowe, karty kredytowe itp. Pieniądze pozyskane w ramach kredytu konsolidacyjnego spłacają bieżące zobowiązania, a w nowym banku otrzymujemy dzięki temu jedną ratę, którą co miesiąc, regularnie trzeba spłacać. Wydłuża się tym samym okres kredytowania nowego produktu, ale obniżona zostaje wysokość raty, by kredytobiorca był w stanie są uregulować.

Kredyt konsolidacyjny – dla kogo?

Kredyt konsolidacyjny to produkt, który przeznaczony jest dla osób, które jeszcze nie wpadły w długi, ale mają już coraz większe problemy ze spłatą wszystkich zobowiązań. Jeśli mamy negatywną historię w BIK, wówczas bank może odrzucić nasz wniosek o konsolidację, ponieważ będzie to zbyt ryzykowne. Warto więc rozważyć taki produkt jeszcze zanim nie będziemy wstanie uregulować wszystkich miesięcznych rat.

Kredyt konsolidacyjny to także dobre rozwiązanie dla osób, które mają kilka zobowiązań i muszą pamiętać o różnych ratach w ciągu miesiąca. Dzięki konsolidacji mogą one uzyskać jedną, w dodatku mniejszą ratę.

Jak uzyskać kredyt konsolidacyjny?

Ubieganie się o kredyt konsolidacyjny jest podobne jak w przypadku innych produktów finansowych. Poza dowodem osobistym, zaświadczeniem o dochodach i rodzaju zatrudnienia, niezbędne jest jeszcze dołączenie umów kredytowych dotyczących zaciągniętych zobowiązań. Na tej podstawie bank określi, jaka kwota kredytu konsolidacyjnego będzie wystarczająca do pokrycia naszych zadłużeń. Sprawdzi też naszą bazę w BIK. Osoby, które są zadłużone, mogą nie otrzymać pozytywnej decyzji o konsolidacji. Wówczas pozostaje im pożyczka konsolidacyjna, która udzielana jest przez niektóre firmy pożyczkowe.

Wnioskować o taki kredyt można przez Internet lub w oddziale banku. Warto wcześniej skorzystać z porównywarki kredytów konsolidacyjnych, by dowiedzieć się, które banki oferują takie produkty i jakie są ich parametry.

Wady i zalety kredytu konsolidacyjnego

Kredyty konsolidacyjne mają swoje zalety, ale i wady. Na korzyść jest przede wszystkim uniknięcie zadłużenia. Dzięki temu zachowamy pozytywną historię kredytową i będziemy mogli w przyszłości ponownie ubiegać się o tego rodzaju produkty finansowe. Jeśli oczywiście będziemy w terminie spłacać raty kredytu konsolidacyjnego. Oprócz tego dostajemy do spłaty niższą ratę niż suma rat poprzednich zobowiązań. To w znaczny sposób odciąża domowy budżet i umożliwia uregulowanie kredytu. Na niekorzyść jest natomiast wydłużony okres kredytowania. To przekłada się na koszty kredytu, co w dłuższej perspektywie je po prostu zwiększy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *