Czy każdy może starać się o kredyt hipoteczny? Jakie są warunki otrzymania kredytu hipotecznego?

Blok mieszkalny

Kredyt hipoteczny to jedno z większych zobowiązań, na które możemy się zdecydować. Możliwość otrzymania dużej kwoty gotówki, w celu zakupu nieruchomości, wiąże się także z większym ryzykiem dla banku, co za tym idzie, każdy klient jest dokładnie weryfikowany. Kto może starać się o takie zobowiązanie? Jakie warunki trzeba spełnić, aby otrzymać kredyt hipoteczny?

Kredyt hipoteczny – dla kogo i w jakim celu?

Kredyt hipoteczny to zobowiązanie finansowe, oferowane przez banki, w celu zakupu nieruchomości – mieszkania, domu czy działki budowlanej, jak również w celu dokonania remontów. Udzielane są najczęściej na wysokie kwoty i na długi czas spłaty, nawet do 30 lat. Z tego też względu, warunki ich przyznania są dosyć restrykcyjne i każdy klient, który się ubiega o pieniądze, musi wykazać się odpowiednią zdolnością i historią kredytową.

Kredyt hipoteczny i związane z nim zagadnienia rozpatrują autorzy bloga Kredyt-na-bank.pl, a z dostępnych artykułów, można dowiedzieć się wszystkich podstawowych informacji o tych ofertach finansowych. Chcąc zaciągnąć takie zobowiązanie, należy wcześniej dokładnie zapoznać się ze szczegółami, by wiedzieć, co będzie potrzebne i jakie wymagania trzeba spełnić.

Kredyt hipoteczny a zdolność kredytowa

Podstawą przyznania kredytu hipotecznego, jest wykazanie się odpowiednią zdolnością kredytową. Jest to kryterium, za pomocą którego, bank oraz każda inna instytucja finansowa, jest w stanie określić, czy klient jest wypłacalny, to znaczy, czy jest stanie oddać całą kwotę wraz z odsetkami, w wyznaczonym przez umowę terminie.

Pod tym pojęciem kryje się dosyć wiele, zazwyczaj jednak są brane pod uwagę takie podstawowe kwestie jak: wysokość dochodów, forma umowy o pracę, wiek, stan cywilny, wykonywany zawód i wykształcenie, a także historia kredytowa i aktualnie posiadane zobowiązania. Istotne jest także posiadanie wkładu własnego, na poziomie minimum 20% wartości nieruchomości. Im więcej oszczędności się posiada, tym lepiej.

Bank dokładnie sprawdza każdego klienta, aby wiedzieć, czy jest on nie tylko wypłacalny, ale i rzetelny. Każdy z wymienionych aspektów, jest punktowany i sumuje się w scoring kredytobiorcy, czyli wyznaczenie poziomu jego wiarygodności.

Domek i pieniądze

Kto może ubiegać się o kredyt hipoteczny?

Nie ma tutaj konkretnych wyznaczników, istotna jest przede wszystkim odpowiednia zdolność kredytowa. Oznacza to, że należy posiadać odpowiednie dochody i mieć czystą historię kredytową, by bank w ogóle mógł wziąć nas pod uwagę. Zazwyczaj też małżeństwa mają większą szansę na kredyt, niż osoba samotna, a to z tego powodu, że dwie osoby pracujące, mają wyższe dochody niż jedna, więc ich zdolność kredytowa też jest wyższa.

Niewielką przeszkodą może być posiadanie dzieci, z racji tego, że im więcej osób z gospodarstwie domowym, tym większe wydatki, a to oznacza, że mniej pieniędzy zostaje, więc i zdolność kredytowa jest niższa. Z tego powodu bezdzietne małżeństwa mają większe szanse niż osoby z dziećmi oraz samotne. To rzecz jasna nie oznacza, że nie mają oni szans na kredyt hipoteczny. Jeżeli zarabia się dobrze, ma się stałą pracę i pewne perspektywy na przyszłość, a także niezbędne oszczędności, wówczas nie ma to większego znaczenia.

Niezależnie od sytuacji, trzeba pamiętać, że banki bardzo surowo oceniają każdego klienta. Bierze się to stąd, że ryzyko takich kredytów zawieranych na wiele lat, jest wysokie. Co oznacza, że każde odstępstwo od warunków, będzie wpływało na ocenę kredytobiorcy. Wówczas otrzymanie pieniędzy stanie się trudniejsze, a im nasza sytuacja jest mniej korzystna, tym kredyt hipoteczny będzie także droższy i mniej korzystny. Zanim się zdecyduje na takie zobowiązanie, należy wcześniej wszystko dokładnie przemyśleć, sprawdzić i przygotować się do tego.

1 comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *