Czy ubezpieczenie kredytu hipotecznego jest obowiązkowe?

Ubezpieczenie kredytu hipotecznego

Kredyt hipoteczny to jeden z najczęściej branych kredytów. Przyznawany jest na długi czas i spłacany musi być regularnie. Ponieważ jednak życie jest nieprzewidywalne, ważne jest wykupienie ubezpieczenia kredytu. Czy i kiedy jest to wymagane? Oraz na czym dokładnie polega takie ubezpieczenie?

Co to jest kredyt hipoteczny?

Kredyt hipoteczny to, mówiąc inaczej, kredyt na dom lub mieszkanie, którego zabezpieczeniem jest hipoteka, czyli nieruchomość. Jest ona niejako gwarantem, że raty będą przez kredytobiorcę regularnie spłacane, a w razie wszelkich niespodzianek, bank ma prawo do zajęcia nieruchomości. Kredyty hipoteczne charakteryzują się korzystnym oprocentowaniem i długim okresem spłaty rat. Kredyt taki można uzyskać jedynie w bankach i zapis ten reguluje prawo bankowe. Tak jak w przypadku każdego innego kredytu, klient musi spełnić szereg warunków, jak zdolność kredytowa oraz odpowiednia umowa w pracy.

Na czym polega ubezpieczenie kredytu hipotecznego, i czy jest obowiązkowe?

Ubezpieczenie kredytu polega na tym, że klient wykupuje dodatkowo specjalny pakiet, w ramach którego towarzystwo ubezpieczeniowe zapłaci za niego ratę, gdy ten nie będzie mógł tego zrobić. Oczywiście, ubezpieczenie jest płatne i nie każdy decyduje się na ten instrument. Jednak wiele osób uważa, że jest to dobra opcja, która pomoże klientowi zabezpieczyć się na wypadek, gdyby ten stracił nagle pracę lub z różnych powodów nie mógł spłacić raty.

Rozróżniamy kilka rodzajów ubezpieczeń. Są to między innymi ubezpieczenie na życie, ubezpieczenie od utraty pracy czy też niskiego wkładu własnego. Każdy z typów reguluje poszczególne sytuacje życiowe i może w niektórych przypadkach być bardzo pomocny.

Warto zaznaczyć, że ubezpieczenie kredytu nie jest obowiązkiem ustawowym, jednak bank może w ten sposób skonstruować umowę, by wykupienie takiego ubezpieczenia było jedyną korzystną opcją. Warto zastanowić się nad ubezpieczeniem, gdyż może być ono opłacalne zarówno pod względem rat kredytu, jak i dobrostanu psychicznego klienta.

Czy mogę zrezygnować z ubezpieczenia kredytu?

Jak już zostało wspomniane, banki nie mają prawa wymagać od klienta wykupienia ubezpieczenia kredytu hipotecznego. Warto jednak zainteresować się takim ubezpieczeniem, gdyż wiele banków oferuje w tym przypadku dużo niższe raty i oprocentowanie kredytu. Jeśli bierzemy kredyt na sporą sumę i wiele lat, warto zastanowić się, co może się stać w tym czasie? Wzięcie kredytu to poważna decyzja, a ubezpieczenie sprawia, że klient ma spokojny umysł.

Minusem takiego rozwiązania są natomiast stałe, comiesięczne koszty, które trzeba płacić towarzystwu ubezpieczeniowemu. Wybierając odpowiedni kredyt dobrze jest więc porównać wysokość wszystkich rat i zadecydować, jaka opcja będzie najbardziej opłacalna.

2 komentarze

  1. Ha, no niestety tak… Chociaż oczywiście banki tego oficjalnie nie mogą żądać. Co więcej, to nie tylko jest ubezpieczenie pomostowe, ubezpieczenie na życie, ale i ubezpieczenie nieruchomości. Wbrew pozorom tych kosztów okołokredytowych jest mnóstwo!

  2. Niby ubezpieczenie kredytu hipotecznego nie jest obowiązkwoe, ale przy tych kredytach, gdzie wymagany jest 10% wkład własny to akurat częsty wymóg… Ale nie dziwię się, banki chcą się jakoś zabezpieczyć na wypadek niewypłacalności klienta.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *