Czym jest kredyt studencki na studia medyczne? Kto i jak może się o niego starać?

medyk

Koszt studiów medycznych może wynosić od 200 do 250 tysięcy złotych, nie jest to suma, na którą każdy może sobie pozwolić. Pomocny może okazać się kredyt studencki na studia medyczne. Na czym on polega i do kiedy można składać wnioski? Już wyjaśniamy.

Najważniejsze informacje o kredycie studenckim

Od 1 kwietnia 2022 roku weszło w życie nowe Rozporządzenie Ministra Zdrowia, które dotyczy kredytu przeznaczonego na studia medyczne. Wraz z nowym rozporządzeniem, zmieniły się terminy i zasady udzielania kredytu. Kredyt studencki udzielany jest przez bank który zawał umowę z Bankiem Gospodarstwa Krajowego. Odsetki należne bankowi będą spłacane przez Fundusz Kredytowania Studiów Medycznych.

Kto może ubiegać się o kredyt na studia medyczne?

Pomoc finansowa jest skierowana do uczniów studiów medycznych na kierunku lekarskim. Mogą się oni ubiegać niezależnie od trybu studiów, kredyt przyznawany jest studentom studiów niestacjonarnych na uczelniach publicznych, jak i stacjonarnych na uczelniach prywatnych. O kredyt mogą wnioskować studenci, którzy kontynuują studia, a zaczęli je przed rokiem akademickim 2021/2022, jak i kandydaci, którzy dopiero zaczynają naukę. Zgodnie z przepisami o dofinansowanie może starać się ostatni rocznik kierunku lekarskiego i każdy następny. Wnioski można składać na początku roku akademickiego.

Wniosek o kredyt studencki należy złożyć w ciągu 21 dni od rozpoczęcia semestru zimowego lub letniego. Można go złożyć w formie papierowej, jak i elektronicznie w systemie banku, który nawiązał współpracę z Bankiem Gospodarstwa Krajowego. Są to te same banki, które udzielają zwykłych kredytów studenckich, czyli: PKO BP S.A, Bank Polskiej Spółdzielczości S.A., SGB Bank S.A oraz Bank Pekao S.A..

Jak działa kredyt na studia medyczne?

Maksymalna kwota kredytu na jeden semestr studiów medycznych wynosi 18 000 tysięcy złotych. Kredyt tak jak w przypadku zwykłego kredytu studenckiego, wypłacany jest w transzach przez cały okres trwania studiów, jednak nie może on przekroczyć 6 lat. Rząd zapewnił, że kredyt ma preferencyjny charakter, czyli niskie oprocentowanie, możliwość wcześniejszej spłaty, możliwość obniżenia raty, a w sytuacjach kryzysowych możliwość zawieszenia kredytu na okres roku. Student zobowiązany jest spłacić kredyt za studia medyczne po ich zakończeniu.

Umorzenie kredytu studenckiego

Możliwe jest całkowite umorzenie kredytu, jednak trzeba spełnić określone warunki. Po ukończeniu studiów należy w ciągu 12 lat przepracować przynajmniej 10 lat w zawodzie. Kolejnym wymogiem jest wybranie specjalizacji, która uznana jest za priorytetową. Dziedzinami priorytetowymi są:

  • anestezjologia,
  • chirurgia dziecięca, ogólna, onkologiczna,
  • geriatria, hematologia,
  • kardiologia dziecięca,
  • medycyna paliatywna,
  • medycyna rodzinna,
  • stomatologia dziecięca,
  • onkologia kliniczna, dziecięca,
  • patomorfologia,
  • pediatria,
  • psychiatria, w tym psychiatria dzieci i młodzieży,
  • radioterapia onkologiczna,
  • neonatologia,
  • neurologia dziecięca.

Kredyt studencki na studia medycznych na preferencyjnych warunkach, jest zdaniem ministra zdrowia Adama Niedzielskiego dobrym rozwiązaniem na zjawisko emigracji polskich lekarzy.

3 komentarze

  1. Słyszałem o kredytach na studia, nawet mam kolegę, który taki wziął, nie wiedziałem, że są też kredyty typowo na studia medyczne, w sumie fajna sprawa, bo opłacalny zawód i i tak szybko się zwróci.

  2. Brzmi super. Szkoda tylko, że studenci medycyny są tak faworyzowani. Co z innymi trudnymi kierunkami, jak np. prawo, informatyka etc.???

    1. prawo ma ogromny szklany sufit, wiele osob po prawie nie może nawet znaleźć pracy w zawodzie, więc nie bylbym pewny co do splaty kredytu wtedy 😉 medycyna jedyna pewna, lekarzy nigdy nie brakuje, pandemia zresztą to pokazala.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *