Jak działa kredyt odnawialny?

jak działa kredyt odnawialny?

Szeroki wybór bankowych produktów pozwala dobrać odpowiedni system finansowania do naszych indywidualnych potrzeb. Jedną z koncepcji zaciągania długu jest kredyt odnawialny, który daje możliwość natychmiastowego wsparcia dodatkowymi środkami. Czym jest i jak działa kredyt odnawialny?

Kredyt odnawialny – co to jest?

Pod pojęciem kredytu odnawialnego należy rozumieć zobowiązanie, które jest trwale zespolone z naszym rachunkiem oszczędnościowo-rozliczeniowym. To stale dostępna linia kredytowa, która może być alternatywą dla kredytu gotówkowego. Kredyt odnawialny pozwala korzystać z bankowych pieniędzy w momencie, kiedy wykorzystamy pulę naszych zgromadzonych na koncie środków.

Na jakich zasadach działa kredyt odnawialny?

Kredyt odnawialny to oferta skierowana w stronę zarówno osób fizycznych jak i przedsiębiorców. W ramach kredytu odnawialnego instytucja finansowa pożycza określoną w umowie kredytowej sumę pieniędzy, która zostaje „podpięta” do naszego konta osobistego lub konta firmowego. Z dostępnej kwoty możemy korzystać wielokrotnie, pod warunkiem nieprzekroczenia wyznaczonego limitu. W sytuacji, w której przekroczymy ustaloną granicę dodatkowego finansowania bank może odmówić odnowienia limitu, dlatego warto rozważnie korzystać ze swobody dysponowania pożyczonymi środkami.

kiedy kredyt odnawialny

Decydując się na kredyt odnawialny nie jesteśmy zobowiązani do wskazania celu spożytkowania pożyczonych pieniędzy, otrzymane środki możemy wydawać dowolnie. Musimy mieć jednak świadomość, że wszelkie wpływy na nasz rachunek są przeznaczane w pierwszej kolejności na spłatę zaciągniętego długu do momentu, w którym saldo na koncie będzie dodatnie.

Kiedy warto zaciągnąć kredyt odnawialny?

Limit środków na koncie osobistym to rozwiązanie dla osób, które potrafią zachować samodyscyplinę w gospodarowaniu pieniędzmi. Łatwy dostęp do dodatkowej gotówki sprawia, że czasem zaciera się nam granica pomiędzy własnymi, a pożyczonymi środkami.

Kredyt odnawialny to właściwa opcja w sytuacji, w której miesięczne wydatki okresowo przekraczają nasze wpływy na konto, w czasie kiedy potrzebujemy szybkiego dostępu do dodatkowej gotówki.

Zalety kredytu odnawialnego

Wśród zalet kredytu odnawialnego należy wymienić, przede wszystkim mechanizm pobierania przez bank odsetek. To nieskomplikowany system polegający na naliczaniu oprocentowania wyłącznie od faktycznie wykorzystanej sumy. Niezależnie od tego na jaką kwotę opiewa przyznany limit odsetki wyliczane są tylko od wysokości pożyczonych środków, kiedy nie korzystamy z kredytu odnawialnego nie musimy się martwić dodatkowymi kosztami. Jedyną dodatkową opłatą jest stała lub wyrażona procentowo prowizja, którą bank pobiera przy przedłużaniu umowy kredytowej.

Ważne też, że każdy kolejny wpływ na rachunek bankowy automatycznie zmniejsza zadłużenie, co pozwala na ponowne, swobodne korzystanie z przyznanych środków. W odniesieniu do innych bankowych produktów np. kredytu gotówkowego, kredyt odnawialny jest zazwyczaj niżej oprocentowany, jednak sumy finansowania są tutaj zdecydowanie mniejsze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *