Jak uzyskać kredyt hipoteczny przy niskich dochodach?

kredyt hipoteczny przy niskich dochodach

Kredyt hipoteczny jest najczęściej jedyną możliwością sfinansowania wymarzonego domu lub mieszkania. Czasem jednak pułap naszych zarobków jest zbyt niski i musimy liczyć się z odmowną decyzją banku. W jaki sposób uzyskać kredyt hipoteczny przy niskich dochodach?

Kredyt hipoteczny a niskie dochody

Dla wielu osób restrykcyjne warunki udzielania kredytów na dom lub mieszkanie stanowią sporą przeszkodę w drodze po własne cztery kąty. Obok licznych wymogów formalnych i proceduralnych przeszkodą często jest niski dochód wnioskodawcy. Zarobki to jeden z wiodących czynników, które bank poddaje analizie podczas sprawdzania naszej zdolności kredytowej.

Kredyt hipoteczny dla osób, które otrzymują płace minimalne to często symbol luksusu poza zasięgiem ich możliwości finansowych. To również ryzykowne przedsięwzięcie w perspektywie następnych lat, dlatego przed złożeniem wniosku warto pomyśleć jak poprawić zdolność kredytową i uzyskać kredyt hipoteczny przy niskich dochodach.

Co zrobić, aby uzyskać kredyt hipoteczny przy niskich dochodach?

Jeżeli nasze zarobki nie są wysokie i chcemy zwiększyć szanse na kredyt hipoteczny musimy uprzednio uregulować wszystkie dotychczasowe zobowiązania. Wszystkie aktualne pożyczki, kredyty, karty kredytowe, debety na koncie obniżają znacznie naszą zdolność kredytową, w przypadku niskich dochodów praktycznie przekreślają możliwość zaciągnięcia kredytu na mieszkanie.

Przed złożeniem wniosku dobrze obniżyć miesięczne koszty utrzymania, ale nie należy popadać w tym względzie w skrajne zachowania. Bank nie potraktuje naszego oświadczenia poważnie, jeżeli znacznie zaniżymy wysokość miesięcznych wydatków.

kredyt hipoteczny a niskie zarobki

Rozsądnym rozwiązaniem jest dodatkowe źródło dochodów, dlatego warto poszukać nadprogramowego zatrudnienia i w ten sposób podreperować domowy budżet. Musimy pamiętać, że w ocenie instytucji finansowej najlepszą podstawą uzyskiwanych dochodów jest umowa o pracę na czas nieokreślony, warto więc negocjować z pracodawcą warunki zatrudnienia.

Kiedy ustalimy, że indywidualne starania o kredyt hipoteczny okażą się bezskuteczne możemy rozważyć zaciągnięcie zobowiązania wraz z poręczycielem. Zaufana osoba o wysokiej zdolności kredytowej wzmocni naszą pozycję w staraniach o potrzebne środki.

Kiedy zarabiamy niewiele musimy poszukać bankowej oferty kredytu hipotecznego z długim okresem kredytowania oraz spłatą zadłużenia w równych ratach. Trzeba mieć jednak świadomość, że tym sposobem zwiększymy zdolność kredytową i jednocześnie całkowity koszt kredytu na mieszkanie.

Czy można otrzymać kredyt hipoteczny bez wkładu własnego?

Do 2014 roku banki często udzielały kredytu hipoteczny bez wkładu własnego, jednak przepisy Rekomendacji S wprowadziły wymóg dysonowania kwotą, która przeznaczona zostaje na pokrycie części inwestycji.

Obecnie wkład własny wynosi 20% wartości finansowanej nieruchomości, natomiast w sytuacji, w której wykupione zostaje dodatkowe ubezpieczenie może zostać ustalony na poziomie 10%. Trzeba jednak pamiętać, że zawsze wyższa kwota wkładu własnego przekłada się na korzystniejsze warunki kredytowania.

1 comment

  1. Moim zdaniem, jak ktoś ma niskie dochody to za kredyt hipoteczny nie powinien się brać, proste. Nieodpowiedzialne zaciąganie kredytów prowadzi potem do długów…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *