Karty przedpłacone – co warto wiedzieć? Czy warto z nich korzystać?

korzystanie z bankomatu

Karty przedpłacone – co to takiego? Na jakiej zasadzie działają? Czy taki sposób dokonywania płatności warto rozważyć?

Czym są karty przedpłacone?

Karta przedpłacona jest rodzajem karty płatniczej. Jej właściciel może dokonywać płatności, wykorzystując środki, które są przypisane do tej konkretnej karty. W celu umożliwienia mu kontrolowania wydatków, uruchomiony zostaje techniczny rachunek bankowy. Nie można korzystać z niego jak ze zwyczajnego konta – nie da się wykonać przelewu, założyć lokaty czy rozliczyć kredytu.

Karta może być spersonalizowana – uruchomiony rachunek bankowy zostaje przypisany do konkretnej karty, a nie jej użytkownika.

Skąd wziąć kartę przedpłaconą?

Na rynku dostępne są karty przedpłacone, które można nabyć w banku, oraz takie, które można zamówić tylko przez internet. Żeby móc korzystać z karty, należy odwiedzić placówkę z dowodem osobistym, albo złożyć zamówienie, korzystając z bankowości elektronicznej.

Zanim zamówimy kartę, powinniśmy koniecznie sprawdzić jej limit dzienny i miesięczny. Może się okazać, że posiada ona niższy limit, niż jest nam potrzebny. Sprawdzić należy też oczywiście koszt wydania karty, na który składają się prowizje i opłaty dodatkowe. W zależności od banku koszt może być różny, najczęściej jednak mieści się w przedziale 20-30 zł.

Prowizje zazwyczaj są pobierane dodatkowo również za doładowanie karty, wypłatę gotówki w bankomacie lub placówce banku, a także takie czynności administracyjne jak wydanie duplikatu karty lub zmianę PIN-u.

Czy warto korzystać z kart przedpłaconych?

Karta przedpłacona może być dobrym sposobem na to, by zachować anonimowość swoich wydatków. Wiele takich kart można zamówić przez internet bez podpisywania jakiejkolwiek umowy. Dla zachowania anonimowości wydatków wystarczy więc zamówić kartę i posługiwać się w codziennych transakcjach jedynie nią i PIN-em. Możliwość wielokrotnego doładowania karty sprawia, że w razie utraty lub kradzieży karty użytkownik nie straci wszystkich swoich oszczędności.

To dobre rozwiązanie na przykład dla rodziców, którzy zamiast dawać dziecku na wyjazd gotówkę, mogą dać mu kartę. Dzienne limity sprawią, że nie będą musieli się martwić, że dziecko wyda wszystkie środki i zostanie bez pieniędzy.

Ale karty przedpłacone mają też pewne minusy. Co ciekawe, to, co w pewnych sytuacjach jest zaletą, w innych może stać się wadą. Mowa tu o wspomnianej już wcześniej anonimowości. Pozwala ona ukryć swoją finansową historię, dzięki czemu można otrzymać kolejną szybką pożyczkę nawet mając na głowie komornika. Dlaczego można uważać to za wadę, a nie zaletę? Ponieważ w ten sposób można jeszcze pogorszyć swoją sytuację, wpadając w spiralę zadłużenia.

Innym minusem kart przedpłaconych są dodatkowe prowizje, o których też już tu była mowa. Karty te służą przede wszystkim do realizacji transakcji bezgotówkowych, więc za każdym razem, gdy będziemy pobierać pieniądze z banku lub bankomatu, może się to wiązać z dodatkową opłatą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *