Kiedy warto skorzystać z rankingu kart kredytowych?

kobieta siedzi przy stole z kartą kredytową w dłoni

Karta kredytowa to produkt bankowy, który ma zarówno zwolenników, jak i przeciwników. Osoby, które chcą skorzystać z możliwości, jakie daje, często zastanawiają się, jak sprawdzić, z jakiej oferty warto skorzystać, zwłaszcza że nie musi być powiązana z kontem osobistym. Podpowiadamy, jak w wyborze może pomóc ranking kart kredytowych.

Jak działa ranking kart kredytowych?

Dzięki rankingowi kart kredytowych można wybrać „kredytówkę” najbardziej dopasowaną do własnych potrzeb. Zestawienia porównują obiektywne wskaźniki, dane zawarte w regulaminach i innych dokumentach opisujących konkretne produkty bankowe. Ranking kart kredytowych na zgarnijpremie.pl zawiera najważniejsze informacje, dzięki czemu nie ma ryzyka, że lista jest niekompletna.

Co znajdziemy w takim porównaniu? Najważniejszą informacją dla wielu osób jest to, jaki jest koszt wydania i utrzymania karty kredytowej. Może być bezpłatna, a może kosztować od kilku do kilkunastu złotych. Bywa, że aby uniknąć comiesięcznej opłaty, trzeba wypełnić konkretne wymagania.

W przypadku karty kredytowej bardzo ważne jest to, ile dni trwa okres bezodsetkowy. Jest różny w każdej instytucji finansowej, ale trwa około 50 dni. A co jeśli nie uda się spłacić karty w terminie? Wówczas trzeba liczyć się z odsetkami. Oferowane oprocentowanie zmienne w marcu w najlepszych propozycjach wynosiło 14%. Najlepiej porównać koszty kart kredytowych w rankingu patrząc na RRSO. Tak jak jest w przypadku kredytów – im niższy ten współczynnik, tym lepiej. Oznacza, że koszt karty kredytowej w ujęciu miesięcznym jest najniższy.

Opłaty za kartę kredytową a ranking

Niestety koszty za korzystanie z karty kredytowej, jeśli robi się to nieumiejętnie, mogą być dość wysokie. Takich danych często nie ma w rankingach, a mogą być bardzo potrzebne, gdy chce się podjąć ostateczną decyzję i wnioskować o wydanie karty kredytowej. O czym mowa? Dodatkowe opłaty przy „kredytówce” to:

 • opłata za wydanie karty,
 • comiesięczna lub roczna opłata za korzystanie z karty,
 • ubezpieczenie karty (jeśli jest wykupione),
 • opłata za przekroczenie przyznanego limitu,
 • prowizja za przelew z karty kredytowej,
 • prowizja za wypłatę gotówki w bankomacie,
 • zmiana daty cyklu rozliczeniowego,
 • wydanie duplikatu karty.

Kiedy skorzystać z rankingu kart kredytowych?

Na pewno ranking kart kredytowych przyda się na początku, gdy dopiero chce się poznać oferty banków. Dzięki temu, że ma się na jednej stronie propozycje wszystkich instytucji, oszczędza się czas, którego wymagałoby sprawdzenie wszystkich dostępnych opcji. To, co ważne, to upewnienie się, czy ranking kart kredytowych na pewno jest aktualny, a także czy jest on niezależny. Zdarza się, że twórcy rankingu pokazują, jakim kluczem kierowali się podczas przyznawania not i które parametry były uznane za najważniejsze. Wówczas wiadomo, czy myśli się podobnie.

Ranking kart kredytowych może się przydać również wtedy, gdy dostaje się z banku propozycję założenie karty kredytowej. Dzięki temu, że jest jak w krótkim czasie sprawdzić, na którym miejscu jest dana instytucja ze swoją ofertą, wiadomo, czy wyrazić zgodę. Może być tak, że konsultant ma jeszcze inną, zindywidualizowaną propozycję, ale ją też (prosząc o podanie konkretnych danych) można z powodzeniem porównać z tymi, które są w rankingu.

Z pewnością ranking kart kredytowych przyda się także wówczas, gdy ma się już kartę kredytową, ale chce się sprawdzić, czy dzisiaj banki nie mają lepszych propozycji. Zawsze można wypowiedzieć umowę i zdecydować się na coś innego lub negocjować z bankiem, w którym ma się „kredytówkę” zmianę warunków.

Oczywiście ranking kart kredytowych przyda się również wtedy, gdy natrafi się na promocję. Banki w ten sposób chętnie wabią klientów do siebie. Trzeba jednak sprawdzić, czy na pewno jest to okazja. Jak to jest z kartami kredytowymi w akcjach promocyjnych?

Ranking kart kredytowych a promocje bankowe

Każdy łowca okazji wie, że bardzo często wchodzi się w posiadanie karty kredytowej z powodu chęci skorzystania z promocji bankowych. Dzisiaj coraz więcej instytucji je organizuje. Co więcej, są one bardzo korzystne. Dzięki nim klienci mogą sporo zyskać. Najczęściej za zdecydowanie się na kartę kredytową otrzymuje się premię pieniężną. Może być w postaci gotówki na konto lub bonów do wykorzystania w konkretnym sklepie. Czasami za założenie karty kredytowej dostaje się prezent rzeczowy, ale o znacznej wartości. Często okazuje się, że nawet jeśli nie zamierza się aktywnie korzystać z karty kredytowej, a być bardziej jej biernym posiadaczem, to opłaca się ją wyrobić, by zgarnąć prezent, jaki oferuje bank.

Karta kredytowa dla wielu jest niezbędna do poprawienia kondycji finansowej. Dzięki niej nie muszą martwić się o budżet domowy. Zwłaszcza gdy pojawią się nieprzewidziane wydatki. Można korzystać z pieniędzy w ramach przyznanego limitu i nie obawiać się dodatkowych kosztów, o ile spłaci się środki w terminie. Można oczywiście założyć sobie kartę kredytową, ale z niej aktywnie nie korzystać. Traktować ją jako dodatek. W każdym z tych wypadków warto przed podpisaniem umowy sprawdzić w rankingu kart kredytowych, która z dostępnych bankowych propozycji jest najkorzystniejsza.

3 komentarze

 1. Na pewno właśnie warto wtedy, kiedy dzwonią z banku. Nam się wydaje, że to na pewno najlepsza z dostępnych opcji, a tymczasem wcale tak nie musi być. Lepiej postawić na kartę w promocji.

 2. Jak dzwonią z banku to właśnie nie warto:) Często dużo bardziej korzystne jest szukanie po sieci. W rankingach naprawdę można znaleźć cuda!

 3. Ja to nigdy nie ufam telefonom, jakby mi dali spokój to bym chętniej wziął kredyt niż, jak dzwonią, wtedy to nie chcę. xD

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *