Na rynku istnieje wiele instrumentów finansowych, które pozwalają na pozyskanie dodatkowej gotówki. Popularne są pożyczki, ale równie często wybierane są kredyty. W tym drugim przypadku jednak uzyskanie gotówki jest nieco trudniejsze. Jakie są warunki kredytu i czym charakteryzuje się pożyczka? Dowiesz się z poniższego artykułu.
- Pożyczka – jakie są jej główne cechy?
- Czym charakteryzuje się kredyt?
- Kredyt czy pożyczka – co jest bardziej opłacalne?
Pożyczka – jakie są jej główne cechy?
Pożyczka jest często wybieranym sposobem na uzyskanie szybkiej gotówki. W przeciwieństwie do kredytu, wzięcie pożyczki jest łatwiejsze, jednak tym samym kwota, o którą można wnioskować, jest dużo mniejsza. Główną różnicą pomiędzy kredytem a pożyczką jest instytucja, która owej pożyczki udziela. Kredyty udzielane są tylko i wyłącznie przez banki i to w oparciu o prawo bankowe. Natomiast pożyczki przyznawane są na podstawie Kodeksu cywilnego. Dlatego też pożyczek mogą udzielać zarówno banki, jak również osoby prywatne i różnego rodzaju instytucje niepowiązane z bankami.
Pożyczki mogą być przyznawane online i w placówce. Istnieją tak zwane „chwilówki”, o które można wnioskować w oparciu tylko o dowód osobisty, jednak nie mogą one być przyznawane na większe kwoty, oraz pożyczki długoterminowe, które spłacane mogą być na raty. Jednak cechą pożyczek jest przede wszystkim to, że czas ich spłaty jest zazwyczaj dość krótki i trwa maksymalnie do kilku lat.
Czym charakteryzuje się kredyt?
Kredyt to drugi z dostępnych instrumentów finansowych, który wielu osobom kojarzy się już nieco poważniej. Kredyt jest pożyczką pieniędzy przyznawaną przez bank w przypadku, gdy osoba wnioskująca ma zdolność kredytową. O ile w przypadku niektórych pożyczek możliwe jest uzyskanie gotówki nawet w przypadku zadłużenia, o tyle ubieganie się o kredyt w przypadku niestabilnej historii kredytowej jest w większości przypadków bez sensu. Bank udziela kredytów zazwyczaj na kilka, kilkanaście lub kilkadziesiąt lat – im dłuższy czas spłaty, tym wysokość rat będzie niższa. Jednocześnie warunkiem jest, aby osoba wnioskująca o kredyt przez cały okres spłaty rat kredytu miała zdolność kredytową, to znaczy stałe dochody, które umożliwią jej wywiązanie się ze zobowiązań.
Kredyt czy pożyczka – co jest bardziej opłacalne?
Zarówno kredyt, jak i pożyczka mają swoje plusy. Kredyt to niewątpliwie rozwiązanie dla osób o stałych dochodach i płynności finansowej. Kredyty przyznaje się zazwyczaj na kilka lat, na wyższą kwotę. Kredyt to większa odpowiedzialność – aby go dostać należy przestawić bankowi szereg dokumentów potwierdzających płynność finansową. Natomiast pożyczka jest często rozwiązaniem jednorazowym, które pozwala na uzyskanie szybkiej gotówki w nagłych przypadkach.
Jeśli miałabym wybrać solidną kwotę na większe zapotrzebowanie, to zdecydowanie wybrałabym kredyt. W tym przypadku mogę ratę rozbić na mniejsze (co ułatwia mi sprawę). Jeśli spłacę ją szybko, to dostaję jakiś % zwrotu,
Jak dla mnie pożyczki są zbyt ryzykowne i drogie. Jeśli miałabym pożyczyć jakąś kwotę na 2 tygodnie, to szansę na to, że oddam ją w terminie są małe, a jeśli miałoby tak być, to w zasadzie, po co brać pożyczkę?