Kredyt gotówkowy, samochodowy czy leasing? Co się lepiej opłaci?

kierowca za kierownicą

Potrzebujesz samochodu? Są różne sposoby, by osiągnąć ten cel. Który z nich będzie najbardziej odpowiedni – kredyt samochodowy, gotówkowy, a może leasing?

Kredyt samochodowy – wady i zalety

Kredyt samochodowy jest kredytem celowym, który możesz przeznaczyć wyłącznie na zakup pojazdu. Wbrew nazwie jednak nie musi to być wcale samochód – środki z kredytu można wydać na zakup jakiegokolwiek pojazdu silnikowego, a więc również ciągnika, motocykla czy nawet motorówki. Maksymalny czas spłaty kredytu wynosi 10 lat.

Zalety kredytu samochodowego to duży wybór ofert, korzystne warunki oferowane przez banki konkretnych marek samochodowych, długi okres kredytowania, a także dość niskie oprocentowanie. W zależności od oferty waha się ono między 7% a 20%, jest więc niższe niż w przypadku kredytów gotówkowych. Dzieje się tak dlatego, że kredyt samochodowy jest dodatkowo zabezpieczony. Zabezpieczeniem takim może być zastaw rejestrowy na kupowanym pojeździe, przewłaszczenie samochodu na rzecz banku, cesja polisy ubezpieczeniowej auta na rzecz banku albo depozyt karty pojazdu. Bez względu na to, jakie zabezpieczenie będzie wymagane, zmniejszy ono ryzyko niewypłacalności. Stąd właśnie niższe odsetki.

Sam wymóg dodatkowego zabezpieczenia oczywiście może być jednak również odbierany jako minus. Często wymagany jest też wkład własny. Inną słabą stroną kredytu samochodowego jest wydłużony czas załatwiania formalności. Oprócz tego podczas trwania okresu kredytowania możesz nie mieć pełnej swobody w dysponowaniu samochodem. Rodzaj stosowanych przy tym kredycie zabezpieczeń sprawia, że do czasu spłaty zobowiązania to bank będzie właścicielem samochodu. Nie będziesz mógł go więc na przykład odsprzedać, dopóki nie skończy się okres kredytowania – dopiero wtedy staniesz się pełnoprawnym właścicielem.

Kredyt gotówkowy – czy to dobre rozwiązanie?

Alternatywą może być wzięcie na samochód kredytu gotówkowego. Nie trzeba wtedy ujawniać przed bankiem celu kredytowania, można więc najpierw pozyskać potrzebne pieniądze, a dopiero potem poszukać odpowiedniego auta. W przypadku kredytu gotówkowego można zakupić nawet wieloletni samochód, co przy kredycie samochodowym nie zawsze jest możliwe. Za to koszty kredytu gotówkowego są wyższe.

Leasing – jakie ma zalety i wady?

Leasing jest wynajmem na dłuższy okres. Może być operacyjny lub finansowy. W przypadku leasingu operacyjnego czas użytkowania pojazdu jest zwykle krótszy niż okres całkowitego zużycia, a umowa nie zawiera klauzuli o wykupie. Co innego, jeśli chodzi o leasing finansowy – tutaj czas użytkowania trwa najczęściej tyle, ile wynosi okres amortyzacji samochodu, a w umowie może się znaleźć klauzula o wykupie.

Leasing ma prostsze procedury niż kredyt, nie wymaga tylu formalności, nie trzeba więc przygotować dużej ilości dokumentów. Jest też łatwiej dostępny. Nie będziesz musiał przejść rygorystycznej weryfikacji.

Przy leasingu operacyjnym wnosi się niezmienne opłaty, które w całości można zaliczyć do kosztów podatkowych. Od każdej faktury można regularnie odliczać VAT. W przypadku leasingu finansowego można zaliczyć go do kosztów odpisów amortyzacyjnych.

A jakie wady ma to rozwiązanie? Istnieją poważne ograniczenia, jeśli chodzi o zakup samochodów używanych. W przypadku leasingu operacyjnego koszty mogą okazać się zbyt wysokie. Dodatkowo korzystając z leasingu nie ma się prawa pełnego decydowania o pojeździe – nie można go sprzedać czy wymienić przed zakończeniem umowy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *