Kredyt hipoteczny a zdolność kredytowa. Jak poprawić zdolność kredytową do kredytu mieszkaniowego?

dom, kredyt hipoteczny

Kredyty to instrumenty finansowe, które znane są niemal każdemu dorosłemu Polakowi. Bez kredytu mało realne jest odłożenie pieniędzy, umożliwiających kupno nieruchomości, wiele osób jest więc uzależnionych w tej kwestii od decyzji banków.

Co to jest zdolność kredytowa?

Wydawać by się mogło, że otrzymanie kredytu nie jest niczym trudnym, w istocie należy jednak spełnić szereg wymogów, aby móc starać się o kredyt, zwłaszcza kredyt hipoteczny. Ten rodzaj pożyczki przyznawany jest na wiele lat, należy wykazać więc płynność finansową. Gwarantuje ją w ocenie banku stabilna Umowa o Pracę na czas nieokreślony. Również osoba posiadająca własną działalność może starać się o kredyt, musi ona jednak przedstawić bankowi wpływy ze swojej firmy, które nie będą budziły wątpliwości odnośnie stabilności finansowej petenta.

Drugim istotnym czynnikiem przy wnioskowaniu o kredyt jest wymagany wkład własny. W zależności od kwoty kredytu, a także banku, w którym bierzemy kredyt, jest on różny i zaczyna się średnio od 10 procent wartości kredytu. Bank oczywiście musi także znać przeznaczenie wziętego przez nas kredytu. W przypadku kredytu na dom, bardzo często jest on automatycznie objęty przez bank hipoteką, która pozwala placówce na przejęcie nieruchomości w momencie, kiedy klient będzie zalegał z ratami.

Jak poprawić zdolność kredytową?

Nie jest tajemnicą, że banki najchętniej dają kredyty osobom, które zarabiają więcej. Jeśli masz umowę na czas nieokreślony, a zarabiasz minimalną krajową, Twoja zdolność kredytowa będzie mniejsza niż w przypadku większych zarobków, jednak i tak nieco wyższa niż jeśli pracowałbyś na umowie innego rodzaju. Dobrym sposobem na zwiększenie zdolności kredytowej jest więc podwyższenie swoich dochodów. Może to być podwyżka lub dodatkowe źródło zarobku, niekoniecznie realizowane na umowie o pracę. Bank w przypadku przyznawania kredytu bierze pod uwagę zarobki z ostatnich 3 miesięcy, podwyższenie wypłaty nie powinno być więc takie trudne.

Zdolność kredytowa to także niezaleganie z żadnymi ratami kredytów, pożyczek czy innymi zobowiązaniami. Jeśli masz niespłacone mandaty czy pożyczki, będzie to widniało w bazie BIK. Tutaj również informacje aktualizowane są co 3 miesiące, jeśli więc wiesz, że Twoja historia kredytowa pozostawia coś do życzenia, masz możliwość uregulować zobowiązania.

Czy można szybko poprawić swoją zdolność kredytową?

W większości przypadków poprawienie zdolności kredytowej nie jest takie trudne, jak mogłoby się wydawać. Problemem może być jedynie stabilność zatrudnienia, to jest otrzymanie w pracy umowy na czas nieokreślony. Niestety wiele firm zatrudnia osoby na umowy na czas określony, stosując wszelkie możliwe wybiegi, aby owej umowy nie zmieniać. Jeśli chcesz wziąć kredyt, warto rozejrzeć się za pracą, która daje możliwości przejścia na umowę na czas nieokreślony. Jest to duży atut w przypadku starania się o kredyt.

1 comment

  1. Warto też jest mieć spory wkład własny, wtedy kwota kredytu maleje, a więc rosną szanse, że zostanie on spłacony 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *