Kredyt hipoteczny czy mieszkaniowy – jakie różnice?

kredyt-hipoteczny-mieszkaniowy-roznice

Kredyt hipoteczny, kredyt mieszkaniowy… To pojęcia, które bardzo często bywają stosowane wymiennie, ale czy słusznie? Czym różni się kredyt mieszkaniowy od hipotecznego i które z tych zobowiązań okaże się korzystniejsze?

Czym jest kredyt hipoteczny i mieszkaniowy?

Kredyt hipoteczny to każdy kredyt, którego zabezpieczeniem jest hipoteka nabywanej lub posiadanej już nieruchomości. Ma ona służyć jako zabezpieczenie dla banku, na wypadek, gdyby kredytobiorca stał się niewypłacalny. Kredyt hipoteczny jest długoterminowym zobowiązaniem z przeznaczeniem na cele mieszkaniowe, takie jak: zakup nieruchomości, przebudowa, remont, a także zakup działki rolnej czy budynku komercyjnego. Ma zatem dosyć szerokie zastosowanie.

Z kolei kredyt mieszkaniowy może być przeznaczony jedynie na cele mieszkaniowe, takie jak zakup nieruchomości, wykup mieszkania komunalnego czy kupno garażu. Tak samo jak w przypadku kredytu hipotecznego, jest on zabezpieczony hipoteką.

Kredyt hipoteczny a mieszkaniowy – różnice

Przede wszystkim należy zaznaczyć, że kredyt mieszkaniowy jest jednym z rodzajów zobowiązań hipotecznych. Jest zatem węższym pojęciem niż kredyt hipoteczny. Tym, co w szczególności odróżnia od siebie te dwa zobowiązania jest ich cel i oprocentowanie. W przypadku kredytu hipotecznego mamy szerszy zakres dysponowania środkami finansowymi, które otrzymamy od banku. W końcu możemy przeznaczyć go nie tylko na zakup, ale również remont i modernizację mieszkania.

Kolejna sprawa, to kwestia oprocentowania, które jest niższe w przypadku kredytu mieszkaniowego (niższa bywa również marża). Dzieje się tak dlatego, że dotyczy on jedynie zakupu danej nieruchomości, co niesie mniejsze ryzyko dla banku. Różnicę możemy dostrzec także w zastawie hipotecznym.

Inne zobowiązania hipoteczne

Oprócz kredytu mieszkaniowego można wyróżnić także inne zobowiązania hipoteczne, takie jak pożyczka hipoteczna czy kredyt budowlano-hipoteczny. Te pierwsze można przeznaczyć na dowolny cel i również jest one zabezpieczone hipoteką. Pożyczka hipoteczna jest bardzo popularna wśród osób ze słabą zdolnością kredytową, które nie mają szans na otrzymanie tak dużej gotówki od banku.

Z kolei kredyt budowlano-hipoteczny, jak sama nazwa wskazuje, przeznaczony jest na zakup działki budowlanej, ale także budowę domu, przebudowę lub zakup domu w trakcie budowy. W tym przypadku znów zabezpieczeniem jest hipoteka na nieruchomości.

Kredyt mieszkaniowy, hipoteczny – jak dostać?

A jak wygląda weryfikacja klienta w przypadku takich kredytów? I czy któryś z nich łatwiej dostać? Zarówno w przypadku kredytu mieszkaniowego, jak i hipotecznego oszacowana musi zostać wartość nieruchomości, bank przeprowadzi także dokładną analizę naszej zdolności kredytowej i oceni ryzyko udzielenia takiego kredytu. W obu przypadkach musimy także dysponować wkładem własnym, wynoszącym 20% wartości nieruchomości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *