Kredyt hipoteczny dla singla – czy to możliwe?

budowa domu

Czy singiel może otrzymać kredyt hipoteczny? Czy starając się o taki kredyt stoi na z góry straconej pozycji?

Dlaczego singlowi trudniej wziąć kredyt hipoteczny?

Nie traćmy czasu i od razu odpowiedzmy na pytanie zawarte w tytule naszego artykułu. Otóż tak, kredyt hipoteczny dla singla jak najbardziej jest możliwy. Problem w tym, że singiel ma bardziej pod górkę. Powszechnie wiadomo, że bank, aby podjąć decyzję o akceptacji lub odrzuceniu wniosku kredytowego, podejmuje się oceny zdolności kredytowej wnioskodawcy. Chodzi o zminimalizowanie ryzyka. Bank chce mieć pewność, że kredytobiorca spłaci zobowiązanie.

Na ocenę zdolności kredytowej wpływa wiele czynników, a wśród nich znajduje się waśnie również stan cywilny. Każdy bank ma własne kryteria oceny, ale nie ulega wątpliwości, że zdolność kredytowa singla może zostać oceniona słabiej niż osoby w związku. Dlaczego tak się dzieje?

Częściowo single są w gorszej sytuacji, ponieważ dwojgu kredytobiorców łatwiej o wyższe zarobki niż pojedynczemu. Pary mają też mniejsze wydatki, dzieląc koszty utrzymania na dwoje — pod warunkiem, że mowa o parach bezdzietnych. Bank musi brać też pod uwagę możliwość utraty pracy przez kredytobiorcę. W przypadku osoby w związku utrata jednego źródła dochodu nie wiąże się automatycznie z utratą płynności finansowej, ponieważ jeszcze druga osoba zarabia pieniądze (prawdopodobieństwo, że oboje partnerów utraci pracę w tym samym czasie, nie jest duże). Natomiast jeśli singiel utraci pracę, sytuacja przedstawia się bez porównania gorzej.

Jak singiel może otrzymać kredyt hipoteczny?

Zatem wyglądałoby na to, że singiel już na starcie znajduje się w gorszej sytuacji niż ktoś w związku. Nie znaczy to jednak, że stoi na straconej pozycji. Przede wszystkim należy pamiętać, że stan cywilny nie jest jedynym, a tylko jednym z wielu rozmaitych czynników, jakie banki biorą pod uwagę, oceniając zdolność kredytową. I wcale nie jest tym najważniejszym.

Czynniki, które mają znaczenie, to między innymi dochód i rodzaj zatrudnienia (na podstawie jakiej umowy wykonujesz swoją pracę), a także historia kredytowa — bank sprawdza w bazach takich jak Biuro Informacji Kredytowej i Krajowy Rejestr Długów, jakie w przeszłości miałeś zobowiązania finansowe i czy w terminie wywiązywałeś się z ich spłaty. Wiele więc zależy od tych kwestii. Zdolność kredytowa singla, który ma stałą, dobrze płatną pracę, a w przeszłości spłacał na czas swoje zobowiązania i nie wpadał w długi, z pewnością zostanie oceniona wyżej niż wnioskodawcy, który pozostaje z drugą osobą w związku, ale nie może się pochwalić równie stabilnym źródłem dochodów czy korzystną historią kredytową.

Pozostaje jeszcze wspomniana kwestia możliwości utraty pracy. Jak wspomnieliśmy, dla wypłacalności singla jest to znacznie większe niebezpieczeństwo niż dla pary. Jednak i tutaj bank może zaproponować ci rozwiązanie, które zniweluje tę różnicę — chodzi mianowicie o wykupienie ubezpieczenia od utraty pracy.

Jakie warunki musi spełnić singiel, by otrzymać kredyt hipoteczny?

Aby singiel mógł otrzymać kredyt hipoteczny, musi udokumentować swoje dochody, najlepiej przynajmniej z 2 lat, aby pokazać, że są stałe. Należy przedstawić zaświadczenie o zatrudnieniu. Ponadto trzeba mieć oczywiście pozytywną historię kredytową. I jeszcze jedna istotna rzecz — ubiegając się o kredyt hipoteczny, musisz mieć wkład własny, czyli środki odpowiadające 20% wartości nieruchomości. W przeciwnym wypadku konieczne będzie wykupienie ubezpieczenia niskiego wkładu własnego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *