Kredyt odnawialny a debet na koncie – różnice

monety ułozone w stos

Czasem zdobycie dodatkowych środków w nagłej sytuacji wydaje nam się niezwykle trudne i skomplikowane. Warto wiedzieć, że istnieją szanse na prawie natychmiastowe zdobycie gotówki z kredytu odnawialnego oraz za pomocą debetu na koncie. Która z opcji jest korzystniejsza? Kiedy warto je wybrać?

Czym jest kredyt odnawialny?

Kredy odnawialny nazywany jest także linią kredytową. Mimo że przypisany jest to danego konta, tak jak w przypadku każdego innego zobowiązania kredytobiorca musi zawrzeć umowę z bankiem. W większości przypadków trwa ona rok i może zostać przedłużona. Zazwyczaj formalności są jednak prostsze niż w przypadku klasycznego kredytu gotówkowego. Kwota, na jaką może zostać udzielone zobowiązanie to nawet kilkaset tysięcy złotych (np. 150.000 zł). Zwiększa ona saldo na rachunku kredytobiorcy. Podobnie jak w przypadku pozostałych kredytów czas jego spłaty może być rozłożony na stosunkowo długi okres – rok i więcej. Kredytobiorca ponosi koszty związane z udzieleniem mu kredytu tak jak w przypadku każdego innego zobowiązania tego typu. Jest to produkt, po który sięgają osoby potrzebujące szybko dużych kwot pieniędzy.

Na czym polega debet w koncie?

Z debetu na koncie skorzystać mogą wszyscy posiadacze tzw. ROR, czyli rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego w danym banku. Pozwala na wykorzystanie przypisanych do konta dodatkowych środków, gdy saldo na nim wynosić będzie 0 zł; klient schodzi na minus. Wnioskowanie o niego jest bardzo łatwe, można zrobić to przez telefon lub za pomocą aplikacji mobilnej banku. Niewymagane jest podpisanie umowy kredytowej tak jak w wyżej opisanym przypadku. Zazwyczaj klient banku może pożyczyć niewielką kwotę, około 1.000-2.000 zł, jednak sumy te mogą różnić się w zależności od instytucji. Debet musi być spłacony w ciągu 30 dni. Po tym czasie bank może naliczyć wysokie opłaty dodatkowe. Skorzystanie z debetu w wielu bankach jest bezpłatne, ponoszone mogą być jedynie niewielkie odsetki. Zazwyczaj sięgają po niego osoby, które potrzebują małego zastrzyku finansowego i wiedzą, że będą w stanie spłacić zobowiązanie w czasie miesiąca.

Kredyt odnawialny czy debet na koncie – co bardziej się opłaca?

Kredyt odnawialny oraz debet na koncie to odrębne produkty finansowe. Łączą je trzy kwestie – możliwość wydatkowania więcej gotówki, iż ta posiadana na rachunku bankowym, brak konieczności określania celu, na które wydatkowane zostaną środki oraz łatwa forma spłaty. Zastanawiając się nad jednym z nich, warto wziąć pod uwagę swoje potrzeby, pamiętając o tym, że debet zazwyczaj związany jest z mniejszymi opłatami – czasami wymagane są odsetki. Uruchomienie kredytu odnawialnego związane jest z uiszczeniem dodatkowych, kosztów aktywacyjnych czy za wydłużenie czasu spłaty. Pod względem finansowym bardziej opłacalny jest debet na koncie. Podobnie w przypadku formalności – uzyskanie go jest dużo prostsze, jednak niska kwota udzielana do dyspozycji przez bank może nie być wystarczająca dla każdego. Wtedy sięgnąć należy po kredyt odnawialny.

2 komentarze

  1. Mam nadzieję, że nie będę musiała korzystać z żadnej z tych opcji. Takie ciągłe życie na kredyt mnie przeraża.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *