Kredyt odnawialny a debet na koncie – różnice

monety ułozone w stos

Czasem zdobycie dodatkowych środków w nagłej sytuacji wydaje nam się niezwykle trudne i skomplikowane. Warto wiedzieć, że istnieją szanse na prawie natychmiastowe zdobycie gotówki z kredytu odnawialnego oraz za pomocą debetu na koncie. Która z opcji jest korzystniejsza? Kiedy warto je wybrać?

Czym jest kredyt odnawialny?

Kredy odnawialny nazywany jest także linią kredytową. Mimo że przypisany jest to danego konta, tak jak w przypadku każdego innego zobowiązania kredytobiorca musi zawrzeć umowę z bankiem. W większości przypadków trwa ona rok i może zostać przedłużona. Zazwyczaj formalności są jednak prostsze niż w przypadku klasycznego kredytu gotówkowego. Kwota, na jaką może zostać udzielone zobowiązanie to nawet kilkaset tysięcy złotych (np. 150.000 zł). Zwiększa ona saldo na rachunku kredytobiorcy. Podobnie jak w przypadku pozostałych kredytów czas jego spłaty może być rozłożony na stosunkowo długi okres – rok i więcej. Kredytobiorca ponosi koszty związane z udzieleniem mu kredytu tak jak w przypadku każdego innego zobowiązania tego typu. Jest to produkt, po który sięgają osoby potrzebujące szybko dużych kwot pieniędzy.

Na czym polega debet w koncie?

Z debetu na koncie skorzystać mogą wszyscy posiadacze tzw. ROR, czyli rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego w danym banku. Pozwala na wykorzystanie przypisanych do konta dodatkowych środków, gdy saldo na nim wynosić będzie 0 zł; klient schodzi na minus. Wnioskowanie o niego jest bardzo łatwe, można zrobić to przez telefon lub za pomocą aplikacji mobilnej banku. Niewymagane jest podpisanie umowy kredytowej tak jak w wyżej opisanym przypadku. Zazwyczaj klient banku może pożyczyć niewielką kwotę, około 1.000-2.000 zł, jednak sumy te mogą różnić się w zależności od instytucji. Debet musi być spłacony w ciągu 30 dni. Po tym czasie bank może naliczyć wysokie opłaty dodatkowe. Skorzystanie z debetu w wielu bankach jest bezpłatne, ponoszone mogą być jedynie niewielkie odsetki. Zazwyczaj sięgają po niego osoby, które potrzebują małego zastrzyku finansowego i wiedzą, że będą w stanie spłacić zobowiązanie w czasie miesiąca.

Kredyt odnawialny czy debet na koncie – co bardziej się opłaca?

Kredyt odnawialny oraz debet na koncie to odrębne produkty finansowe. Łączą je trzy kwestie – możliwość wydatkowania więcej gotówki, iż ta posiadana na rachunku bankowym, brak konieczności określania celu, na które wydatkowane zostaną środki oraz łatwa forma spłaty. Zastanawiając się nad jednym z nich, warto wziąć pod uwagę swoje potrzeby, pamiętając o tym, że debet zazwyczaj związany jest z mniejszymi opłatami – czasami wymagane są odsetki. Uruchomienie kredytu odnawialnego związane jest z uiszczeniem dodatkowych, kosztów aktywacyjnych czy za wydłużenie czasu spłaty. Pod względem finansowym bardziej opłacalny jest debet na koncie. Podobnie w przypadku formalności – uzyskanie go jest dużo prostsze, jednak niska kwota udzielana do dyspozycji przez bank może nie być wystarczająca dla każdego. Wtedy sięgnąć należy po kredyt odnawialny.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *