Kto i jak może aplikować o kredyt studencki?

Student aplikujący o kredyt studencki

Studiowanie powoli staje się coraz trudniejsze. Czynsze za mieszkania rosną w górę, opłaty za media i ceny żywności także. Niektórym rodzicom coraz trudniej finansować edukację dziecka. Nie trzeba jednak rezygnować z marzeń o dyplomie! Dziś, żeby się uczyć, można to zrobić z pomocą… banku, który oferuje kredyt studencki. W poniższym artykule wyjaśniamy, o co chodzi.

Czym jest kredyt dla studenta?

Kredyt studencki przyznawany jest na atrakcyjnych warunkach, można się o niego ubiegać cały rok. Jest przyznawany niezależnie od otrzymywanych świadczeń stypendialnych, ważne jest, by dochód w rodzinie nie przekraczał odpowiedniej sumy.

Kto może ubiegać się o kredyt studencki?

Warunki kredytu są dość proste. Ubiegać się może każda osoba, która posiada status studenta lub doktoranta. Wniosek o kredyt mogą złożyć też osoby, które zostały już przyjęte na studia, ale jeszcze ich nie rozpoczęły. Tryb studiów nie ma tutaj znaczenia, kredyt mogą otrzymać studenci studiów stacjonarnych, jak i niestacjonarnych.

Kluczową kwestią jest to, że wnioskujący musi rozpocząć studia przed 25 rokiem życia. W momencie składania wniosku nie może mieć więcej niż 30 lat, taka osoba nie otrzyma kredytu studenckiego. Wyjątkiem jest doktorant, który może mieć maksymalnie 35 lat.

Kto nie może otrzymać kredytu studenckiego?

Jak wyżej wspomnieliśmy, ważny jest wiek studenta. Kredytodawcom zależy na tym, by była to opcja dla młodych osób, które dopiero stawiają swoje pierwsze kroki na wymarzonej ścieżce karierowej. Dodatkowo, by otrzymać kredyt studencki, musimy spełniać kryterium dochodowe. W 2022/2023 roku studenckim wysokość miesięcznego dochodu, uprawniającego do otrzymania kredytu wynosi 3.000 zł. Limit dochodowy jest motywowany tym, by o kredyt ubiegały się tylko te osoby, które go potrzebują. Jeśli spełniamy powyższe wymogi, zostaje tylko jeden — znalezienie wiarygodnego poręczyciela spłaty kredytu. Jeśli go nie przedstawimy, wniosek o kredyt studencki może zostać odrzucony.

Zasady spłaty kredytu dla studenta

Największą zaletą jest fakt, że obowiązkowa spłata zaczyna się po dwóch latach od ukończenia studiów. To czas, w którym powinniśmy znaleźć dobrze płatną pracę w naszym wymarzonym zawodzie. Liczba rat stanowi dwukrotność liczby wypłaconych środków. Co to dokładnie znaczy? Jeśli przez 5 lat otrzymywaliśmy miesięcznie 1000 zł, to nasza kwota do spłaty będzie wynosiła 500 zł, a spłacać go będziemy przez 10 lat. Jeśli nasze warunki finansowe nam na to pozwolą, możemy spłacić kredyt szybciej, jednak nie jest to opcja często wybierana. Jeśli w ciągu dwóch lat nie udałoby nam się znaleźć pracy, która umożliwiłaby spłatę kredytu, obowiązek jego spłaty przejmuje wskazany we wniosku poręczyciel.

Jeśli zdecydujesz się na kredyt, to dobrym pomysłem będzie przeczytanie broszury informacyjnej od Ministerstwa Edukacji i Nauki. Ponadto wiele uczelni posiada swoje strony, na których wyjaśniają zasady kredytu studenckiego, jak on działa, kto może aplikować, znajdują się tam też wszystkie potrzebne dokumenty. Jeśli zdecydujesz się na kredyt studencki, koniecznie sprawdź stronę swojej uczelni.

4 komentarze

  1. Jestem pozytywnie zaskoczona, że jest os takiego jak kredyt studencki. Świetna sprawa, dzięki temu szanse w edukacji są choć trochę wyrównanie. Szczególnie jak ktoś z biedniejszej rodziny chciałby zostać np lekarzem….

  2. Kredyt studencki to naprawdę fajne rozwiązanie, ale jak przy każdym kredycie powinno się go zaciągać tylko jak jest taka potrzeba!

  3. Nie miałam pojęcia, że coś takiego jak kredyt studencki w ogóle u nas istnieje. Myślałam, że to tylko w amerykańskim filmavch takie rzeczy 😀

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *