Który bank da kredyt na 500+? Czy świadczenia rodzinne wpływają na zdolność kredytową?

500 plus, kredyt

Świadczenie 500+ to dodatek do dochodu dla rodzin z dziećmi, który funkcjonuje od 2016 roku. Do lipca 2019 obowiązywało kryterium dochodowe. Obecnie jest ono nieistotne, i każda osoba, która ma na utrzymaniu dziecko do 18 roku życia otrzyma od rządu comiesięczny przelew w wysokości 500 złotych. Czy taki zastrzyk gotówki, z którego, jak mówią statystyki, korzysta ponad 2, 6 miliona polskich rodzin, wpływa w jakiś sposób na zdolność kredytową?

Jak świadczenia 500 + wpływają na zdolność kredytową?

500+ to dodatek wypłacany co miesiąc, do momentu osiągnięcia przez dziecko pełnoletności. Jak mówią statystyki, taka zapomoga sprawiła, że wiele osób nie musiało brać kredytu, istnieje jednak również spora liczba przypadków, w których kredyt przyznawany był na korzystniejszych zasadach w kontekście tej stałej, comiesięcznej zapomogi. Niewątpliwie świadczenie rodzinne może być pewnym wyznacznikiem przy obliczaniu kryterium dochodowego, jednak oficjalnie nie powinno się tej zapomogi uznawać w przypadku wnioskowania o kredytdodatek według prawa ma być wykorzystany w stu procentach na potrzeby dziecka, choć przestrzeganie tej zasady nie jest w Polsce weryfikowane.

Czy bank bierze pod uwagę 500+ przy przyznaniu kredytu?

Przy przyznawaniu kredytu, bank bierze pod uwagę tak zwane kryterium dochodowe, na które składa się między innymi wysokość dochodu oraz wkładu własnego, rodzaj umowy i staż pracy, a także wiek kredytobiorcy, historia kredytową czy też aktualne zobowiązania finansowe. Jest to bardzo wiele czynników. Niewątpliwie świadczenie rodzinne 500+ pozwala na uzyskanie większej stabilności finansowej, oficjalnie jednak bank nie powinien brać go pod uwagę. Nie ulega jednak wątpliwości, że niektóre placówki przychylają się do wnioskujących o kredyt, którzy posiadają świadczenie 500+, będąc bardziej skorzy do przyznania pożyczki. Ten warunek może jednak wpływać na możliwość przyznania kredytu tylko wtedy, kiedy kwota, o jaką wnioskuje klient nie jest wysoka (należy pamiętać, ze 500+ to świadczenie czasowe).

Jakie możliwości kredytowe daje świadczenie 500+?

Jak już zostało wspomniane, świadczenie rodzinne 500+ nie wpływa w znaczący sposób na zdolność kredytową, może jednak w niektórych przypadkach pomóc. Świadczenie to katalogowane jest jako dodatek, a Komisja Nadzoru Finansowego wydała nawet opinię, że pieniądze mogą być traktowane, jak dochód rodziny wliczany do zdolności kredytowej. Jednak ostatecznie decyzję, czy pieniądze ze świadczenia 500+ należy wliczyć do ogólnej oceny zdolności kredytowej podejmują same banki – a te biorą pod uwagę różne czynniki, które wpływają na możliwość przyznania pożyczki.

322527223

3 komentarze

  1. Kredyt na 500+? Przecież to pieniądze dziecka. Jak można długi nimi spłacać? Na szczęście żadna poważna instytucja finansowa na to nie pójdzie. No jedynie parabanki, ale one mają średnio w poważaniu dobro klientów.

  2. Moim zdaniem to szczyt bezczelności, żeby chcieć zaciągać kredyt na 500+, ludzie nie mają w ogóle wstydu i umiejętności myślenia perspektywicznego…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *