Który bank da kredyt na 500+?

Plik banknotów po 500

500+ to program państwowy, który działa już od ładnych kilku lat, a jego najważniejszą rolą jest wsparcie rodzin z dziećmi. Pieniądze przelewane są co miesiąc w wysokości zależnej od ilości pociech. W przypadku wielu gospodarstw domowych stało się to dodatkowym dochodem, a pieniądze ze świadczenia wydawane są na różne sposoby. Czy jednak mając 500+ można wziąć kredyt?

Co daje 500+?

Program Rodzina 500+ to projekt, którego podstawowym założeniem jest wsparcie rodzin posiadających 1 i więcej dzieci. Pieniądze mają służyć pomocy w wychowaniu pociech i zapewnieniu im wszystkich najważniejszych potrzeb. Sam program ma równie wielu zwolenników, jak i przeciwników, jako że choć intencje były dobre, to ludzie bywają różni i nie wszyscy chcą wykorzystać pieniądze we właściwy sposób i rzeczywiście dla dzieci.

Są też i takie osoby, które to świadczenie naprawdę pomaga i dzięki niemu, mają możliwość kupić niezbędne akcesoria dla maluchów. Pewna grupa rodziców gromadzi także te środki na kontach oszczędnościowych i  zbiera pieniądze, które mogą się w przyszłości przydać dzieciom.

Wiele osób traktuje także 500+ jako dodatkowy stały dochód, który zwiększa ich zdolność kredytową… ale czy tak jest naprawdę? Wiele się już o tym mówiło, a świadczenie to mimo wszystko traktowane jest różnie, w różnych instytucjach.

Czy 500+ liczy się do zdolności kredytowej?

Według KNF, świadczenie rodzinne, także w formie 500+ jest wliczane do dochodu rodziny, więc w praktyce powinno być brane pod uwagę przy określaniu zdolności kredytowej. W rzeczywistości sprawa jest bardziej skomplikowana, bowiem banki podchodzą do tej kwestii bardzo zróżnicowanie. Jedne biorą pod uwagę to świadczenie, a inne nie, większość banków jednak dość sceptycznie do tego podchodziła i już na wstępie zapowiedziała, że 500+ uwzględniać nie będzie.

Który bank da kredyt na 500+?

Pytanie to jest nieco na wyrost, ponieważ żaden bank nie da kredytu na same 500+ i brane są pod uwagę jeszcze inne kryteria. Mimo wszystko niektóre z instytucji uwzględniło tę kwestię i dodają świadczenie rodzinne przy wyliczaniu zdolności kredytowej. Biorą to pod uwagę banki: Citi Handlowy, ING, Bank Pekao, Bank Millenium, BOŚ Bank, Credit Agricole czy Bank Pocztowy.

Co istotne, najczęściej 500+ brane jest pod uwagę jedynie w przypadku kredytów i pożyczek krótkoterminowych. Oznacza to, że starając się choćby o kredyt hipoteczny czy inne zobowiązana długoterminowe, w takim przypadku nie ma co liczyć na podciągnięcie zdolności kredytowej. Niektóre banki nie uwzględniają też świadczenie do zdolności, ale na przykład pomniejszają nim koszty utrzymania gospodarstwa domowego.

Czy warto brać kredyt, mając 500+?

To trudna sytuacja, ale jak powiedział jeden z przedstawicieli banku, który nie wyraził zgody na branie świadczenia pod uwagę – 500+ powinno być inwestycją w dziecko, a nie być przejadane i marnotrawione na kredytach. Poza tym jet to program rządowy, który nie wiadomo jak długo potrwa i nie jest on na stałe. Wiele też zależy przecież od wieku dziecka, jeżeli za kilka lat osiągnie ono pełnoletność, świadczenia już nie będzie, a więc dochód i tak spadnie.

Czy 500+ wystarczy do otrzymania kredytu?

Zdecydowanie nie. Każdy bank sprawdza dokładnie zdolność kredytową klienta i choć w niektórych przypadkach 500+ może być brane pod uwagę jako dodatkowy dochód, liczą się też inne źródła utrzymania, a więc miejsce pracy, zawód, rodzaj umowy, wysokość wypłaty, a także rzecz jasna historia kredytowa. Dopiero po sprawdzeniu tych wszystkich kryteriów, bank może ewentualnie uwzględnić posiadane świadczenie rodzinne.

1 comment

  1. Żaden nie powinien dać. Przecież to nie jest jako dochód brane. Nie powinno. Ale owszem, wielu osobom pomaga w spłacie zobowiązań taka dodatkowa kasa ekstra.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *