Niskie dochody a kredyt hipoteczny, czy mam szansę?

pusty portfel

Bank nie chce udzielić ci kredytu hipotecznego ze względu na twoje niskie dochody? Spokojnie, jest kilka sposobów, których możesz spróbować, by poradzić sobie z tym problemem.

Kredyt hipoteczny a niskie dochody

Banki nie udzielają kredytu każdemu, kto złoży wniosek. Najpierw weryfikują klienta, oceniając jego zdolność kredytową, by dowiedzieć się, jakie podejmują ryzyko, udzielając mu kredytu. Na zdolność kredytową wpływają różne czynniki – historia kredytowa, wiek, stan cywilny – a jednym z nich jest wysokość dochodów. Chodzi o to, że kredytobiorca o niskich dochodach to dla banku duże ryzyko, może on bowiem mieć problemy z terminową spłatą zobowiązania.

Jeśli więc twoje dochody są niskie, niełatwo będzie ci otrzymać kredyt hipoteczny. Nie znaczy to jednak, że powinieneś się poddać. Jakie są możliwe wyjścia z tej sytuacji?

Popraw swoje dochody

Jeżeli twoje wynagrodzenie jest zbyt niskie, byś mógł skutecznie starać się o kredyt hipoteczny, warto poprosić pracodawcę o podwyżkę. A jeśli nie wchodzi ona w grę? Jeśli szef stanowczo odmawia? Może to już czas, żeby znaleźć nową, lepiej płatną pracę? Oczywiście wiadomo, że nie jest to prosta sprawa, nawet chociaż na rynku pracy obecnie nie brakuje ofert. Jeżeli zmiana pracy jest na razie poza twoim zasięgiem, możesz rozejrzeć się za pracą dodatkową, która pozwoli podwyższyć twoje dochody do akceptowalnego przez bank poziomu.

Jeśli zdecydujesz się podjąć nowe zatrudnienie, pamiętaj, że to rozwiązanie wymaga trochę czasu – minimalny okres zatrudnienia do kredytu hipotecznego wynosi zazwyczaj trzy miesiące.

Ogranicz wydatki

Jeśli nie uda ci się zwiększyć dochodów, zawsze możesz spróbować ugryźć problem od drugiej strony – zmniejszyć wydatki. Ograniczenie wydatków to też sposób na zgromadzenie kapitału. Najlepsze efekty może przynieść ograniczenie kosztów stałych. Może na przykład ograniczyć pakiet internetu albo na pewien czas wynająć tańsze mieszkanie? Możliwości jest sporo.

Zgromadź środki na wkład własny

Jeżeli masz niskie dochody, powinieneś postarać się o wysoką kwotę wkładu własnego. To sposób na obniżenie kosztu kredytu i tym samym wysokości comiesięcznych płatności. 10% wkładu własnego może być niewystarczające przy niskich dochodach. Warto wiedzieć, że niektóre firmy pożyczkowe oferują nawet pożyczkę na wkład własny dla osób, którym samodzielne oszczędzenie wyższej kwoty zajęłoby zbyt wiele czasu. Czy jednak warto zaciągać jedno zobowiązanie finansowe, by móc zaciągnąć kolejne? Na to już sam musisz sobie odpowiedzieć.

Weź kredyt z żyrantem

Innym rozwiązaniem jest zaciągnięcie kredytu z poręczycielem. Ponieważ stanowi on dodatkowe zabezpieczenie, powinien wykazywać się wysoką zdolnością kredytową. Znalezienie żyranta nie jest jednak łatwe. Nie każdy zgodzi się wziąć na siebie taką odpowiedzialność.

Weź kredyt we dwoje

Jednym z najlepszych rozwiązań jest znalezienie współkredytobiorcy. Ważne, żeby była to osoba o stosunkowo wysokich i stabilnych dochodach oraz dobrej historii kredytowej. Szukając współkredytobiorcy, pamiętaj też o tym, że kredyt musi zostać w całości spłacony, nim najstarszy kredytobiorca skończy 70 lat.

1 comment

  1. W takim wypadku wydaje mi się, ze wzięcie kredytu z kimś jest najbardziej sensowne. Bo w dzisiejszych czasach poprawa zarobków albo ograniczenie wydatków to jakieś mrzonki, nie da się tego zrobić przy tej inflacji….

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *