Monety i zegar

Jeśli oczywiście będziemy w terminie spłacać raty kredytu konsolidacyjnego. Oprócz tego dostajemy do spłaty niższą ratę niż suma rat poprzednich zobowiązań. To w znaczny sposób odciąża domowy budżet i umożliwia uregulowanie kredytu….Warto więc rozważyć taki produkt jeszcze zanim nie będziemy wstanie uregulować wszystkich miesięcznych rat. Kredyt konsolidacyjny to także dobre rozwiązanie dla osób, które mają kilka zobowiązań i muszą pamiętać o różnych ratach w ciągu miesiąca.

Pieniądze w skrzynce i kalkulator

Na zdolność kredytową ma wpływ przede wszystkim kwota kredytu, okres kredytowania, ale i rodzaj rat. Dłuższy okres kredytowania to niższe raty do spłaty, ale i wyższe całkowite koszty kredytu….Banki sprawdzają ile lat będzie miał kredytobiorca w momencie spłacania ostatnich rat. Kredyty hipoteczne to zobowiązania zaciągane czasem nawet na 35 lat, ważne więc jest, żeby kredytu nie spłacali emeryci, ponieważ ich świadczenia mogą stanowić nawet wysokość całej raty.

dom, kredyt hipoteczny

Zdolność kredytowa to także niezaleganie z żadnymi ratami kredytów, pożyczek czy innymi zobowiązaniami. Jeśli masz niespłacone mandaty czy pożyczki, będzie to widniało w bazie BIK….W przypadku kredytu na dom, bardzo często jest on automatycznie objęty przez bank hipoteką, która pozwala placówce na przejęcie nieruchomości w momencie, kiedy klient będzie zalegał z ratami. Jak poprawić zdolność kredytową?

rrso-w-kredycie-jak-porownywac-kredyty

Zupełnie inaczej wygląda to w przypadku kredytów i pożyczek pozabankowych rozłożonych na raty, gdzie sprawdzanie RRSO okazuje się bardzo pomocne….Porównując kredyty z różnymi rodzajami rat (stałe z malejącymi), RRSO może wprowadzić nas w błąd, bo droższy kredyt może mieć niższe RRSO. Jest to wynikiem różnic związanych z czasem, w jakim pożyczkobiorca dysponuje pieniędzmi.

raport

Osoby, które spłacają kredyt lub pożyczkę, powinny regularnie sprawdzać raport BIK, by móc weryfikować regularność rat….Można prześledzić tam nie tylko zmiany związane ze spłacaniem rat kredytu czy pożyczki, ale i pozostałych zobowiązań mających wpływ na zdolność kredytową (z kart kredytowych, zakupów ratalnych, faktur za abonament telefoniczny czy wodę).